Epopej v Praze

Epopej
v Praze

Slovanská epopej si zaslouží svůj domov

Slovanská epopej je českým národním bohatstvím světového významu. Praha hledá důstojné místo, kam by se mohla vracet, kde by mohla mít svůj stálý domov. Iniciativa Epopej v Praze představuje projekty, které jsou v současné době ve hře.

Alfons Mucha

Světoznámý český malíř, grafik a návrhář období secese, který se proslavil zejména coby hlavní představitel dekorativního secesního stylu. Po celou dobu své tvorby však toužil vytvořit své životní dílo – Slovanskou epopej. Prostřednictvím ní předal na dvaceti velkoformátových obrazech dalším generacím fenomenálně výtvarně zpracovanou slovanskou historii.

Slovanská epopej

Slovenská epopej je fenomenální dílo světového významu, do nějž jeho autor Alfons Mucha vtiskl dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Pro Muchu coby vlastence tělem i duší tvorba cyklu velkoformátových obrazů znamenala splnění jeho celoživotního snu. Přestože dílo kompletně nedokončil, i tak v něm Slované najdou kus své historie.

Problémy s umístěním

Jednoznačným přáním autora Slovenské epopeje, Alfonse Muchy, a miliardáře jménem Charlese R. Crane, který projekt financoval, bylo, aby Muchovo životní dílo zůstalo v Praze, které také epopej odkázali. Podmínkou bylo, že ji umístí do samostatného výstavního prostoru.

Iniciativa Epopej v Praze

Budoucnost umístění fenomenálně výtvarně zpracovaného odkazu historie slovanských národů, Slovenské epopeje, prochází v současné době diskuzí. Iniciativa Epopej v Praze přichází s přehledem projektů, které navrhují stálý domov, místo, kam se bude epopej vracet.

Co projekt přinese Praze a Pražanům

Vybudování trvalého zázemí, které by Slovanská epopej našla, by neznamenalo jen splnění požadavku, kterým byl dar Praze podmíněn, ale Slovanská epopej, Praha a Pražané by z něj mohli výrazně profitovat.

Tvůrce iniciativy

S nápadem na založení Iniciativy Epopej v Praze přišel Richard Fuxa, který před několika lety objevil kouzlo Muchova díla, když se mu podařilo pro Nadační fond Richarda Fuxy získat nejucelenější sbírku plakátů secesního velikána, kterou zkompletoval tenista Ivan Lendl. Richard Fuxa je i připraven se na provozování a organizaci celého projektu finančně podílet.

„Zcela jsem jeho tvorbě propadl. Postupně jsem si uvědomoval, jak obrovský a nedocenitelný odkaz Alfons Mucha Čechům předal. Ať již díky svému jménu, které nás dodnes proslavuje po celém světě, tak především právě díky Slovanské epopeji, jež je podle mého názoru nejenom unikátním dílem, ale zejména nejjednodušší a nejpochopitelnější forma pro pochopení slovanských dějinných souvislostí. Byl bych nesmírně rád, kdyby se dostálo Muchově podmínce vybudování speciálního výstavního prostoru, kde bude dílo kompletně a trvale umístěno. Jsem přesvědčen, že dílo tak nezměrného historického významu si důstojné umístění bezesporu zaslouží.“

Tvůrce iniciativy

Iniciativu podporují

Projekt pro trvalé domovské umístění Slovanské epopeje vítají i odborníci.

Iniciativu podporují

Podpořte nás

Pokud ani Vám není lhostejný osud Slovanské epopeje, monumentálního díla secesního velikána Alfonse Muchy, které nám má připomínat osudy a dějinný vývoj nás, slovanského národa a jež je cenným historickým odkazem jednoho z našich nejvýznamnějších umělců, který se vryl do povědomí nejenom našeho, ale i milovníků umění po celém světě, podpořte nás kliknutím na tlačítko „podporuji“. Své názory, podněty a připomínky, které uvítáme, můžete zasílat také na e-mail: info@epopejvpraze.cz


8131

návštěvníků stránky podporuje Iniciativu Epopej v Praze a její záměry směřující k vybudování domovského zázemí pro Slovanskou epopej Alfonse Muchy v Praze.Podporuji